Prijavite se na korisničke stranice:
Zaboravili ste lozinku?
Dobrodošao, {ime}
ČLANOVI: Pretraži
Prijava
Registracija
LOKACIJA i KONTAKTI
/ HR

Pristupačnost

Disleksija
Kontrast
Poveznice
Razmak teksta
Pokazivač

Spremi postavke

Poništi izmjene

Arhiva vijesti

DEKLARACIJA o neodrživosti zakonskih rješenja u prijedlogu Zakona o zaštiti prirode kojima se ograničava održivi razvoj Republike Hrvatske

21. ožujka 2013.

Predstavnici graditeljske struke, okupljeni na redovitoj Skupštini Hrvatske komore inženjera građevinarstva pozivaju najviše institucije Republike Hrvatske da poduzmu hitne mjere kako bi se u postupku donošenja novog Zakona o zaštiti prirode uravnotežili zahtjevi dugoročnog očuvanja okoliša sa imperativom održivog razvoja Republike Hrvatske.

Pozivamo najviše institucije Republike Hrvatske da obustave postupak donošenja novog Zakona o zaštiti prirode kojim će na najmanje tri godine biti zaustavljen gospodarski oporavak i daljnji razvoj Hrvatske.

Smatramo da će proglašenje ekološke mreže u ovom opsegu (ekološka mreža trebala bi obuhvatiti 37 posto kopnenog područja RH) zacijelo blokirati, a ne omogućiti razvoj Republike Hrvatske, kako se to pokušalo obrazložiti prilikom predstavljanja prijedloga Zakona.

Uz takvu ekološku mrežu, ocjenjujemo neodrživom odredbu iz članka 244. Zakona da za bitne infrastrukturne zahvate na području Nature 2000 nije moguće pokrenuti postupak utvrđivanja prevladavajućeg javnog interesa bez potvrde Europske komisije, što znači stavljanje na čekanje projekata najmanje dvije do tri godine nakon ulaska u EU.

Prema prijedlogu Zakona, postupak ocjene zahvata na području ekološke mreže može trajati više godina, što će na duži rok usporiti, a ponegdje zbog prevelikih i neopravdanih ekoloških zahtjeva i ograničenja i potpuno zaustaviti brojne projekte nužne za gospodarski oporavak države, a koji su ujedno pretpostavka za opstanak graditeljskog i drugih gospodarskih sektora u Republici Hrvatskoj.

Ponovno naglašavamo da će primjena Zakona o zaštiti prirode u predloženom obliku značiti zaustavljanje svih većih infrastrukturnih, energetskih, industrijskih i turističkih projekata u Republici Hrvatskoj. Upravo na tim projektima hrvatske tvrtke, sa svojim znanjem, iskustvom, referencama i konkurentnošću mogu ostvariti prevladavajući udio u ukupnoj vrijednosti investicije.

Izražavamo krajnje nezadovoljstvo činjenicom da je prijedlog Nacionalne ekološke mreže donesen bez sudjelovanja svih zainteresiranih strana ključnih za gospodarski razvoj Hrvatske.

Predlažemo da se za određivanje ekološki zaštićenih područja u RH primijene isti kriteriji koji vrijede i u najrazvijenijim zemljama Europe te da postotak zaštićenih područja bude kao i u drugim članicama EU. Pri tom se mora voditi računa o stvarno dosegnutom stupnju gospodarskog razvitka Hrvatske te se moraju uvažavati svi postulati održivog razvoja: lokalno okruženje koje uključuje prirodno okruženje i obnovljive resurse, održivu ekonomiju koja osigurava poslovnu sigurnost i socijalnu ravnopravnost u društvenim vezama i zajednici.

Ističemo da bi prihvaćanje predložene ekološke mreže derogiralo sve postojeće dokumente prostornog uređenja i strateške sektorske dokumente, na temelju kojih su nositelji planiranih infrastrukturnih zahvata i potencijalni ulagači i izvođači radova donosili svoje investicijske i financijske planove.

Zbog potpune neizvjesnosti rokova u kojima će biti moguće utvrditi prevladavajući javni interes ozbiljniji investitori će značajno smanjiti zanimanje za ulaganja u Hrvatsku, jer izrada održivih investicijskih programa jednostavno nije moguća.

Pozivamo na obustavu donošenje i doradu Zakona koji će u ovom obliku devastirati graditeljski sektor i na Zavod za zapošljavanje poslati veliki broj hrvatskih građana, dok će najstručnije mlade kadrove nagnati na odlazak u inozemstvo.

U Rovinju, 15. ožujka 2013.

Ostale vijesti